KICK-it sponsorer
  • Herbst Karlslunde
  • DocPoint A/S
  • TGD IVS
  • Håndværker Grill & Pizza
  • Tune Autoophug
  • Grab'n Eat
  • Invita Køkkencenter Roskilde A/S
  • Malerkvist Dalkvist ApS
  • Malermester Thomas Behrendt
  • Frimann Invest ApS
  • Home Greve & Karlslunde
  • Nybolig
  • Borgstrøm Vinhandel ApS
  • Dengulesnedker.dk
  • FLA Ejendomme
  • Restaurant Jinjiang
  • Le Creuset
  • EDC Nielsen & Bentsen
  • MJP Entreprise ApS
  • Leon Hansen Maskinfabrik A/S
  • Bodrum Pizza
  • Tækkermand Dennis Jørgensen
  • Allan Villadsen A/S
  • Hundigebiler ApS
  • Engelbrecht Udlejning ApS
  • Kjeldskov & Co
  • RK Autotransport
  • Salon Ella
  • Merser Pumper A/S
  • Vinslottet A/S
  • Home Greve
  • Rema 1000 Ishøj
  • Nordisk Firma-reklamsen
  • SK Låse
  • nSales A/S
  • Københavns Malerservice ApS
  • Partner Team ApS
  • Tune Dyreklinik
  • Greve Vinkompagni
  • Automester Ishøj
  • Mosede Pizzaria & Grill
  • Hvitfeldt Smykker & Ure
  • PV Greve A/S
  • Zink A/S
  • Smeralda
  • Automann Greve
  • Double U Graphic design
  • Wok CPH Lufthavn
  • Danbolig Per Johansen
  • Body-Treat
  • SuperBrugsen Tune
  • Wollenberg ApS
  • SK Service ApS
  • AutoMester
  • Pilborg Optik
  • Realmæglerne Greve & Solrød
  • Kloakkompagniet
  • Scheibel El & Sikring A/S
  • Hertz Rentacar Danmark
  • Pappas Pizza
  • Eurographic Group A/S
  • 2Clean-service
  • H.P. Håndværkerservice
  • Sydbank
  • Malerfirmaet Mikael Haislund
  • DBR Vagt ApS
  • Running Chopsticks
  • Figaros Pizza Tune
  • J.O. Auto ApS
  • Tid med dig - privathjemmehjælp
  • Tommy Kjehr VVS & Kloak A/S
  • Roskilde Camping
  • SuperBrugsen Karlslunde
  • Gastronomia Smeralda
  • Conecto A/S
  • P-trade
  • Cufoso
  • Hesselbech Installationer
  • Ristorante Zio Lino
  • Snedkermester Arne Pedersen A/S
  • Mactronic-udkørende iphone tekniker
  • Fashion Cut Ishøj
  • Sindby Gruppen ApS
  • Delfin Sengecenter
  • Cafe Strandhuset
  • Mayday Vinduespolering
  • QFS ApS
  • Byens Pizza ApS / Roskilde
  • Design Klip
  • Aurum Guld & Sølv
  • Grandpa Pizza
  • Nordic Web Design
  • Trust Forwarding A/S
  • Salon Anais
  • Managing IT
  • Skomager-hæle & nøglebar
  • Såby Snedkeri ApS
  • Frisør Herbst

Masser af metal i Ishøj


25. februar 2019


Igen en weekend i karatens tegn, og denne gang til Ishøj Karate Cup 2019. Stævnet er et velorganiseret stævne med deltagelse af over 850 kæmpere fra 78 klubber og 13 forskellige nationer. Niveauet er rigtig højt med både dygtige kæmpere og erfarne dommere. Tak til hele holdet hos Budo Sportskarate Ishøj for at invitere inden for!

Første dagen med kadetter og U21/senior gik rigtig godt og alle vores kæmpere fik rigtig gode resultater med hjem. 
Med 10 kæmpere og 15 medaljer, må man sige at vi har bevist, at vi kan være med helt fremme i medaljekampene. 
Sarah Diaz, som vandt sin senior pulje, kvalificerede sig også til Grand Champions Cup, hvor alle senior vinderne kæmper mod hinanden om at blive the Grand Champion. Det blev til en flot sølv. Stort tillykke til alle de dygtige kæmpere.

På anden dagen var det så de yngste og juniorerne, der skulle på gulvet fra kl. 8 morgen til kl. 17 først på aftenen - så en ganske lang dag.
Det blev til rigtigt mange spændende kampe i alle klasser og rene gysere havde vi også fornøjelse af, da et af U14 drengeholdene måtte ud i en 4. kamp i semifinalen.
Niveauet var højt hele dagen og der måtte kæmpes hårdt for at hive resultater og medaljer hjem.

Den samlede "høst" blev:

Guld:
Sarah Diaz, Senior +68kg
Sarah Diaz, U21 +61kg
Mads Kristensen, Cadet -52kg
Luke Sørensen, Cadet -63kg
Emil Friis, Junior -76kg
Mads/Marcus/Luke, Team Cadet
Julius/Philip/Bastian/Emil, Team Junior

Sølv:
Rebecca Stokkebro, Female 10 År
Persia Hansen, Senior -68kg 
Mathias Linaa, Cadet -57kg
Frederik Skytte, Cadet -63kg
Philip Schröder, Junior -61kg
Julius Dzougov, Junior -68kg
Bastian Stensballe, Junior -76kg
Jacob Diaz, U21 +75kg
Sarah Diaz, Grand Championship

Bronze:
Genta Lahi, Cadet +54kg
Alma Pedersen, Female 10 år
Azra Yigit, Female 11 år
Elias Frederiksen, Male 10 år
Marcus Kjærbøl, Cadet -57kg
Persia Hansen, U21 +61kg
Jacob Diaz, Senior +75kg
Mathias/Frederik/Jesper, Team Cadet
Anna/Amalie/Nicole, Team U14
David/Oliver/Simon, Team U14
Victor D/Viktor K/Rasmus, Team U14

Denne flotte samling resulterede også i en flot placering som 3. mest vindende klub til stævnet.

Endnu en gang; 1.000 tak for super opbakning fra forældre, venner og pårørende, der gav den gas på tribunerne - det giver lige dét ekstra til kæmperne!

Og tak til Coach-teamet, der var all-over-the-place i løbet af stævnet!




Greve Karate  |  Håndværkerbyen 45  |  2670 Greve  |  Telefon: +45 - 20 65 95 66  |  %>info@grevekarate.dk  |